Σχολική βιβλιοθήκη ονομάζεται η βιβλιοθήκη η οποία βρίσκεται και λειτουργεί μέσα σε Σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Στόχος της σχολικής βιβλιοθήκης είναι η στήριξη του εκπαιδευτικού έργου των δασκάλων – καθηγητών και η βοήθεια των μαθητών στις μελέτες και τις εργασίες τους. Στα κρατικά σχολεία τις βιβλιοθήκες χρηματοδοτεί το κράτος και στην περίπτωση των ιδιωτικών σχολείων την χρηματοδότηση αναλαμβάνει ο ιδιοκτήτης οργανισμός.

Το ΥΠ.Ε.Π.Θ. την περίοδο 1996-2000 με την ενέργεια «Σχολικές Βιβλιοθήκες (Σ.Β.)» ίδρυσε συνολικά 499 σχολικές βιβλιοθήκες Ε.Π.Ε.ΑΕΚστη δευτεροβάθμια εκπαίδευση (Γυμνάσια, Γενικά και Επαγγελματικά Λύκεια – επί συνόλου 3460 σχολείων Δ/θμιας Εκπ/σης), στο χώρο αντίστοιχων σχολικών μονάδων, με ισόρροπη γεωγραφική κατανομή σε όλη τη χώρα. Το έργο χρηματοδοτήθηκε από εθνικούς πόρους και από το Β’ Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης (Κ.Π.Σ)

Σχολικές βιβλιοθήκες